Хмельницького обласного фонду

gallery/воля

Хмельницьке мале учбово-виробниче підприємство "Воля"

"Соціальний захист та реабілітація інвалідів"

     Як підібрати противопролежневу подушку. Однією з найбільших проблем людей на інвалідних колясках є проблема мацерації – руйнування клітин в тканинах, трофічних виразок і пролежнів в області сідничних кісток. Коли внаслідок травми або якого-небудь захворювання, людина не може пересуватися без сторонньої допомоги і практично весь час знаходиться в інвалідному візку, він постійно піддається впливу негативних факторів, що сприяють появі пролежнів.

      До таких факторів відносять:

     - Безперервний тиск- виникає в тих місцях, де між кістковим виступом і поверхнею сидіння крісла, шкіра і підшкірні тканини постійно затиснуті. Як наслідок, порушення нормального кровообіг, що і призводить поступово до відмирання тканин.
    - Зміщення тканин і шкіри - виникає, найчастіше, коли пацієнт недбало розміщується в кріслі.
    - Тертя - виникає, коли шкіра просто треться об поверхню інвалідного крісла.
      Виникають пролежні по ряду причин:
    - Велика або мала вага
    - Порушення харчування або недостача рідини
    - Сильне потовиділення
    - Нетримання калу і сечі
    - Забруднення шкіри (гігієна)
    - Різні захворювання: захворювання, травми головного або спинного мозку, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет.

               Яка ж подушка буде найкращим варіантом для інвалідного крісла колісного? Однозначну відповідь дати дуже важко.

             По-перше, зараз існує досить багато подушок різних конструкцій і виготовлених з різних матеріалів.

             По-друге, кожна людина підбирає подушку, виходячи з анатомічних особливостей, способу життя, характеру травми і т.п.

            По-третє, багато на підставі власного досвіду роблять подушки самих різних конструкцій і з найрізноманітніших матеріалів, часом досить незвичайних і нестандартних.

            Подушки для інвалідних колясок відрізняються ціною і якістю, але це далеко не головний критерій в їх виборі. Головне - зберегти шкіру сухою, чистою і не допустити значного порушення кровопостачання тканин.

Одним з найбільш популярних матеріалів для подушок є спеціальний поролон, латекс і інші спінені матеріали.

       Противопролежневі подушки із спінених матеріалів забезпечують при сидінні рівномірний розподіл тиску по всій поверхні і стійкість опори. Вони характеризуються невеликою вагою, низькою цінною, «запам'ятовуванням» форм тіла, мінімальної і середньої ступенем підтримки правильної постави і пози, простотою і легкістю у використанні.

Цей тип подушок не підійде для тих, кому необхідна висока ступінь підтримки правильної постави, пози і високий захист від зайвого тиску.

        Поролон. Цей наповнювач найпоширеніший серед противопролежевих подушок недорогої серії. За рахунок своєї еластичності він пом'якшує поверхню у крісла і трохи прибирає з проблемних зон зайвий тиск.

        Латекс  - природний і натуральний матеріал. Завдяки своїй пружності і високій еластичності він ефективно знімає тиск і область кісткового виступу. Відмінно пропускає повітря. 

       Пінополіуретан (піна з «ефектом пам'яті»). Широко поширений наповнювач, що використовується в противопролежневі подушках. Цей високоеластичний матеріал під впливом випромінюваного тілом людини тепла пом'якшується, і точно повторять форми його тіла, як би, «запам'ятовуючи» їх. Завдяки цьому ефекту, на подушці вага тіла розподіляється рівномірно, а здавлювання проблемних зон зводиться практично до нуля.

      Гелеві противопролежневі подушки рівномірно розподіляють вагу тіла по поверхні за рахунок того, що набувають точної форми сідниць і стегон. Мають контурну основу і дуже стійку поверхню сидіння. Характеризуються високим ступенем підтримки правильної постави і пози, простотою у використанні. Гель дає охолоджений ефект, тим самим запобігаючи надмірне потіння.

      Недоліком гелевих подушок є те, що вони не захищають при вібрації і тряски. Крім того, гелеві подушки досить важкі, а для деяких користувачів це є мінусом. При пошкодженні подушки і підтіканню вмісту, гелеві подушки важко піддаються ремонту.

       Повітряні противопролежневі подушки складаються з численних повітряних кишень-відділів, які з’єднані  між собою. Після того, як користувач сідає в коляску, спеціальним клапаном перетікає зайве повітря і подушка набуває обрисів сідниць і стегон. До індивідуальних анатомічних особливостей пацієнта зможе пристосуватися тільки та подушка, яка надута до оптимально необхідного і правильного рівня жорсткості. Володіючи всіма перевагами гелевої подушки, повітряна подушка перевершує гелеву в плані амортизації при трясці і вібрації. Однак деяким користувачам цей тип подушки не підходить через те, що вони створюють нестабільне положення в колясці і на ній легко можна «завалитися» набік або гойдатися вправо-вліво. Також в них необхідно весь час контролювати рівень тиску, що ускладнює процес експлуатації.

       Найкращі характеристики - як функціональні, так і гігієнічні, мають подушки з медичного поліуретану. Вони легкі, добре миються, шкіра «дихає» і менше схильна до подразнення. Однак цей матеріал досить дорогий, до того схильний до руйнування при ударних навантаженнях і з часом деформується.

      Гібридні подушки виготовляються з декількох видів матеріалів і поєднують в собі, з одного боку, всі їхні переваги, але з іншого - і все з недоліки. Так, наприклад, при комбінуванні повітряних і латексних подушок збільшується стійкість користувача в колясці, однак не виключається пошкодження повітряних камер, після чого подушка виходить з ладу.

      Найчастіше комбінують пінополіуретан з гелевими вставками, які мають у своєму розпорядженні в зоні найбільшого тиску. Піна з щільною текстурою підтримує хребет людини в природно правильному стані, при цьому не дає стегнам зісковзувати вниз, а гелеві вставки ефективно прибирають зайвий тиск з проблематичних зон і пом'якшують вібрації при русі коляски. Через малу кількість гелю подушка зберігає свою легкість.

Більш докладніше  Ви можете почитати на нашому сайті, за посилання:

 

 

       Як вибрати найкращий варіант? Це в значній мірі залежить від запитів і потреб самого користувача.

       Форма. Противопролежневі подушки класичної квадратної форми універсальні і підходять людям, які не потребують додаткової підтримки постави.

       Подушки анатомічної форми (контурні) забезпечують комфорт вищого рівня. Повторюючи лінію сідниць пацієнта і допомагаючи йому, тим самим, підтримувати правильну поставу.

       Конусоподібні подушки мають виріз для куприка. Такі подушки необхідні пацієнтам, які перенесли операцію на органах малого таза або операцію гінекологічного характеру.

      Поверхня. За винятком надувних подушок, противопролежневі подушки можуть мати рівну або ж рельєфну поверхню. Рельєфна подушка перешкоджає сповзанню з коляски людини, покращує кровообіг завдяки своєму мікро-масажному ефекту.

      Зона ризику. Противопролежневі подушки поділяються і за основними зонами ризику в положенні сидячи. До цього типу належать подушки для: сідничних горбів, крижів, лопаток, п'ят і пальців ніг. Подібні подушки широко використовуються для крісел-колясок або крісел-стільців. Крім того, існують подушки для крісел-туалетів і комбіновані (для спини і сідниць, для п'ят і ліктів).

       Розмір. Слід пам'ятати, що ширина і глибина противопролежневої подушки повинна бути спів мірна сидінню, інакше подушка не зможе рівномірно розподіляти тиск і підтримувати правильну поставу. До того ж, вузька або коротка подушка буде постійно скочуватися і збиватися, спричиняючи дискомфорт. До всього цього, противопролежневі подушки збільшують у сидіння висоту. Що ускладнює пересаджування з ліжка на крісло і назад. Тому не рекомендується купувати без особливої ​​потреби високу подушку.

Як підібрати противопролежневу подушку