Хмельницького обласного фонду

gallery/воля

Хмельницьке мале учбово-виробниче підприємство "Воля"

"Соціальний захист та реабілітація інвалідів"

Як підібрати інвалідне крісло колісне для дорослого

       На сьогоднішній день, ринок реабілітаційного обладнання дуже широкий. З одного боку це позитивний фактор, але з іншого різноманіття засобів пересування для людей з обмеженими можливостями призводить до складного питання про правильний вибір. Перш ніж замовити або купити інвалідну коляску, рекомендується проконсультуватися з лікарем, і зробити необхідні заміри.

      Дотримуючись при купівлі всіх правил і рекомендацій, Ви зможете полегшити життя близькій Вам людині, і зробити його пересування більш комфортним і легким, звести до мінімуму проблему пересування в дверних отворах, ванній кімнаті та багатьох інших приміщеннях з обмеженим простором.

     Інвалідні крісла-коляски за функціями поділяються на:

  Універсальні - призначені для пересування у приміщенні та поза приміщенням, високо маневрені, із задніми привідними колесами та можливістю регулювання положення центру маси тіла.

  Дорожні - призначені для пересування дорогами з твердим покриттям, з подвійним ручним керуванням та механічним приводом, високо маневрені та з можливістю регулювання положення центру маси тіла.

Всі крісла колісні виготовляються із сучасних легких, і в той же час міцних і зносостійких матеріалів, що допомагає збільшити їх термін служби не дивлячись на те, що їх доводиться часто спускати по сходах, експлуатувати на нерівних дорогах. Матеріали не токсичні і абсолютно безпечні для здоров'я. Інвалідні крісла-коляски мають всі необхідні ліцензії від заводів виробників і постачальників: сертифікати, та відповідають технічним вимогам, мають гарантію.

 

Класифікація крісел колісних:

КК.1 – Крісла колісні з ручним керуванням, які приводяться в рух супроводжуючою особою

КК.2 – Крісла колісні з подвійним ручним керуванням від задніх коліс

КК.3 – Крісла колісні з подвійним ручним керуванням від передніх коліс

КК.4.1.1 – Крісла колісні з дворучним керуванням, важільним приводом на задніх колесах

КК.4.2.1 – Крісла колісні з дворучним керуванням, важільним приводом на передні колеса

КК.9.1 – Крісла колісні з електричним приводом та сервокеруванням на задніх колесах

КК.9.2 – Крісла колісні з електричним приводом та сервокеруванням на передніх колесах

КК.0 – Крісла колісні інші (з подвійним ручним керуванням та механічним приводом)

ЗП – засоби пересування.

 

Особливості при виборі інвалідних колясок

Перш ніж купити/обрати крісло колісне, треба оцінити чи буде воно використовуватися в приміщенні або на вулиці, на якій поверхні і т.д. Важливо пам'ятати, що легше і дешевше купити інвалідну коляску, завчасно підібрану за розмірами і специфіці, це дозволить уникнути багатьох проблем під час її експлуатації.

Інвалідні крісла класифікуються по ряду характеристик, наприклад, наявність підніжок, протиперекидного пристрою, можливості заїзду під стіл, складатися (складна рама - не замінна при транспортуванні), знімні підлокітники, регульована спинка і підголівник, які створять зручність і певний комфорт в повсякденній експлуатації, ширина коліс, тип коліс і багато іншого від чого може залежати комфорт пацієнта або інваліда. Наприклад, фіксовані підлокітники можуть сильно ускладнити хворому процес пересідання.

Важливо пам'ятати : щоб не зашкодити здоров’ю при виборі крісла найважливішими критеріями є вага і розмір людини.

 

Правильний підбір інвалідного крісла-коляски дозволить:

1. запобігти багатьом травмам, вторинної деформації і вимушеної недієздатності

2. забезпечити рівномірний розподіл маси пацієнта або хворого

3. попередити зіткнення і тертя ділянок тіла об бічні стінки підлокітників

4. позбутися проблем переміщення в обмежених просторах: дверні отвори, туалет, ванна

5. полегшити переміщення

 

Розміри при виборі

Дуже важливо враховувати розміри інвалідного крісла, і людини якій доведеться його використовувати. Для правильного підбору крісла колісного рекомендуємо зробити заміри пацієнта в 6 основних позиціях:

1. ширина сидіння

2. глибина сидіння

3. висота підніжки

4. висота сидіння

5. висота передпліч

6. висота спинки

Розміри:

якщо розмір одягу до 48 - то ширина сидіння має бути 38 або 40 см,

розмір до 52 - ширина 42 см

розмір 54-56 - ширина 43 см

розмір 56-58 - ширина 46 см

розмір до 64 - ширина 50 см.

         Правильно підібрана інвалідна коляска здатна забезпечити надійне розміщення хворого в колясці і бути безпечною при пересуванні.

Визначення ширини сидіння є найважливішим виміром. Вимірювання проводиться за найширшим точкам стегон з використанням сантиметрової стрічки. До отриманої величині додається 5 см. При вимірюванні слід враховувати також можливість використання хворим більш щільного одягу. Або можна сісти в крісло, і між стегном пацієнта і боковиною крісла повинна проходити долоня у вертикальному положенні з обох сторін.

       Наприклад: Розміри, зняті в найбільш широкій частині стегон, склали 40 см, в цьому випадку нормальна ширина сидіння повинна дорівнювати 45 см. Це забезпечить додатковий зазор по 2,5 см з кожного боку.

       Якщо сидіння занадто вузьке, то ступінь рухливості при цьому буде обмежений у зв'язку з тим, що ускладнені повороту тулуба по осі. Так як вага пацієнта розподіляється на меншій поверхні, то збільшується тиск на сідничні горби. Це може викликати вторинні ускладнення, пов'язані з утворенням пролежнів.

       Якщо сидіння занадто широке, це створює труднощі як фізичного, так і зовнішнього порядку. Зменшується стійкість посадки в кріслі колісному, а це позначається на правильному положенні тіла. Можуть виникнути труднощі при поступальному переміщенні крісла. Для полегшення руху коляски вперед, пацієнт повинен буде використовувати додаткові зусилля руками і корпусом тіла.

        Крім фізичних проблем, можуть виникнути проблеми з переміщенням через дверні отвори, відвідування туалету і використання громадського транспорту.

 

Глибина сидіння

Розподіл ваги тіла на сідниці і стегна має відбуватися таким чином, щоб не викликати надмірного тиску на сідничні горби. Це запобігає циркуляторним порушення і подразнення шкіри в підколінної області.

Вимірювання проводять сантиметровою стрічкою від краю сідниці уздовж стегна до внутрішнього згину коліна. Потім від отриманої величини віднімають 5-7,5 см.

Приклад: Загальна величина склала 46 см, з неї віднімемо 5 см. Глибина сидіння виходить 41 см. Якщо глибина сидіння занадто мала, то додаткова вага тіла розподіляється на сідниці і стегна, внаслідок чого посилюється тиск на сідничні горби і зміщується центр ваги, що може призвести до падіння пацієнта вперед при русі коляски. Зайва глибина крісла може через тиск порушувати циркуляцію крові і викликати роздратування шкіри в області верхньої частини литкового м'яза і підколінної області.

 

Знімні або відкидні підлокітники

Знімні або відкидні підлокітники створюють певну зручність для швидкого переміщення користувача з крісла на ліжко, автомобіль та ін., дозволяє людині зручно розташуватись сидячі за столом. Крісла колісні з фіксованим підлокітником дуже прості і надійні, мають дуже міцну і надійну конструкцію. У кріслі забезпечується надійне, комфортне розміщення і пересування людини, але мінус таких крісел – ускладнення процесу пересідання.

 

Пневматичні або литі шини

Пневматичні шини: інвалідні крісла на пневматичних шинах зроблені для пересування по вулиці, за рахунок амортизації вони з легкістю уникають невеликих нерівностей на дорозі, роблячи їх непомітними, одночасно підвищують комфорт при пересуванні хворого. Але так само як і у колясок з литими шинами, у даної моделі теж є один невеликий недолік - вони вимагають періодичної підкачки і заміни шин.

Литі шини мають як свої переваги, наприклад вони більш надійні і довговічні, але так і невеликі мінуси - вони не призначені для пересування по нерівним поверхнях. У інвалідних кріслах з литими шинами можна і потрібно пересуватися по рівній поверхні, уникаючи ям, оскільки кожна нерівність, буде відчуватися людиною, що знаходиться в цьому кріслі.

 

Підніжки у інвалідних колясках

Рекомендується купувати інвалідне крісло з регульованими по висоті підніжками, бажано що б вони поверталися - дана можливість дозволить забезпечити комфорт при переміщенні кінцівок інваліда.

Визначення висоти підніжки і висоти сидіння повинні оцінюватися разом, це дає можливість безпечно здійснювати повороти тулубом і плечима. При цьому необхідно забезпечити розташування підніжки (майданчики для ніг) на рівні 5 см від поверхні підлоги. Це дає можливість безпечно здійснювати повороти тулубом і плечима. Вимірювання проводиться від п'яти до рівня стегна, або від краю каблука, якщо пацієнт носить туфлі. При проведенні вимірювань доцільно використовувати подушку для сидіння. Якщо підніжка розташована занадто низько, то виникають проблеми зовнішнього порядку і безпеки. Повороти тулуба плечей ускладнюються і стають небезпечними. Поворотні колеса можуть викликати пошкодження щиколоток, якщо стопи будуть звисати через занадто низьке положення підніжки. Пацієнт може випасти з крісла, якщо підніжка зачепить якийсь підйом . В таку випадку його слід посадити вище, або відрегулювати висоту сидіння, або підкласти подушку.

 

Визначення висоти підлокітників

Щоб допомогти користувачеві зберігати правильну посадку в кріслі і забезпечити рівновагу, необхідно провести вимірювання від поверхні сидіння до ліктя. До отриманої величини додати 2,5 см. На цій висоті встановлюють підлокітники. Якщо підлокітники занадто високо, плечі виявляться піднятими, що призведе до стомлення м'язів. З іншого боку, пацієнт не зможе використовувати підлокітник по призначенню, а це призведе до нестійкості в положенні сидячи. Низько розташовані підлокітники заважають пацієнтові прийняти зручну позу. Йому доведеться сутулитися, щоб спиратися передпліччями на підлокітники. Таке зігнуте положення може викликати стомлення, порушувати рівновагу і впливати на дихання. Рухи діафрагми будуть обмежені, що призведе до ослаблення дихальної функції.

 

Визначення висоти спинки

Останнім часом при конструюванні крісла передбачається низька спинка. Висота спинки повинна відповідати фізичним вадам пацієнта і ступенем його активності. Правильно встановлена ​​висота і форма спинки забезпечуватимуть зручну позу пацієнта в кріслі і стійке положення його тулуба. При необхідності повної підтримки тулуба можна підібрати крісло зі спинкою, що дозволяє відкинутися назад, а в деяких випадках рекомендовано використовувати спинку крісла з секційною регуляцією висоти. Вона дозволяє змінювати рівень підтримки в міру того, як у пацієнта відновлюється функція окремих сегментів тулуба. При перевірці правильності підбору висоти спинки крісла для пацієнтів з мінімальними порушеннями функції тулуба, чотири пальці лівої руки повинні вільно уміщатися в проміжок між верхнім краєм оббивки крісла та рівнем пахової западини.

 

Пересаджування з ліжка на стілець або крісло-каталку

Пересідати з ліжка на стілець або крісло-каталку хворий може самостійно або з Вашою допомогою. Висота ліжка повинна бути на одному рівні з кріслом-гойдалкою або стільцем.

Самостійне переміщення з ліжка на крісло-каталку

Спочатку готують хворому халат, тапочки, стілець або крісло-каталку;

Допомагають хворому одягнутися і сісти в ліжку, так щоб його ноги торкалися підлоги;

Крісло-каталку або стілець ставлять під невеликим кутом до ліжка з того боку хворого, яка фізично сильніша;

Ліжко ставлять на гальма;

Якщо людина переміщається на крісло-каталку, у крісла фіксують гальма, прибирають підлокітник з боку, ближче до людини, і підставку для ніг;

        Інвалід повинен сісти на край ліжка, однією рукою опертися на нього, а іншою - взятися за підлокітник крісла-каталки;

Потім він встає з ліжка, однією рукою спираючись на ліжко, а іншою - на підлокітник крісла, повертається спиною до крісла і обережно сідає в нього.

         При переміщенні з крісла-каталки в ліжко людина однією рукою тримається за підлокітник крісла, а іншою - спирається об ліжко, потім встає з крісла-каталки, спираючись об ліжко однією рукою, а іншою - тримаючись за підлокітник крісла, повертається спиною до ліжка і обережно сідає на нього.

При переміщенні з ліжка на стілець і назад, можна використовувати ті ж прийоми, що і при переміщенні з ліжка на інвалідне крісло. Для безпеки хворого краще використовувати стілець з підлокітниками.